Narodowe Czytanie

AdminAktualności

W sobotę 8 września uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku po raz pierwszy wzięli udział  w akcji Narodowego Czytania ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Odbywała się ona na Rynku Kościuszki i zorganizowana została przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego. Fragmenty powieści czytali zaproszeni goście ze świata polityki i kultury, nasi uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Białegostoku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

Żeby uatrakcyjnić imprezę, przygotowano też konkursy z nagrodami i występ Kurpi Zielonych. Uczestnicy otrzymali za udział w akcji wartościowe prezenty: bilety do opery, muzeum, książki oraz audiobooki. Spotkanie dostarczyło młodzieży wielu niezwykłych wrażeń oraz zachęciło do czytania i poznawania piękna literatury polskiej.