Nietypowe lekcje języka esperanto

RedaktorAktualności

Spotkanie esperanto

Uczniowie klas 2 ht oraz 1 it  mieli możliwość uczestniczenia w nietypowych dwóch lekcjach języka esperanto, poprowadzonych przez zaproszonych gości w trzech językach: angielskim, esperanto i polskim. 12 stycznia 2022 roku w naszej szkole przebywały dwie Panie: Francuzka Jeanne Grimaud oraz pochodząca z południa Polski, od wielu lat białostoczanka, Elżbieta Karczewska. Pani Jeanne jest studentką, przyjechała do Białegostoku z Centrum Kultury Esperanto w Tuluzie we Francji (Centre Culturel Espéranto de Toulouse), od roku przebywa w naszym mieście jako wolontariuszka Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Pani Elżbieta natomiast jest wieloletnią esperantystką, miłośniczką języka esperanto, należącą do Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

Młodzież zapoznała się z historią języka esperanto, ciekawostkami dotyczącymi jego twórcy, urodzonego w połowie XIX w. w Białymstoku lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia, ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla, Ludwika Zamenhofa. Uczniowie usłyszeli też brzmienie języka esperanto, a także mogli wypowiedzieć w tym języku kilka słów, korzystając z wyświetlonych podpowiedzi.

Lekcje minęły bardzo szybko w miłej atmosferze. Uczniowie podziękowali Pani Jeanne w języku angielskim, wręczając swoje autografy na specjalnie przygotowanych w tym celu kartach. Obie Panie otrzymały upominki oraz podziękowania podpisane przez Panią Dyrektor Annę Niczyporuk. Były pod wrażeniem wnętrza naszej szkoły oraz uczącej się w niej młodzieży.

Dziękujemy Paniom Jeanne Grimaud i Elżbiecie Karczewskiej za przybycie do naszej szkoły i promocję języka esperanto, Dyrekcji szkoły oraz Paniom Elżbiecie Wawrzeniuk i Dorocie Gierałtowskiej za możliwość przeprowadzenia nietypowych lekcji, Panu Grzegorzowi Wróblewskiemu wraz z Sebastianem Szostakiem z kl. 1 et za dokumentację filmową, Markowi Grzędzie z kl. 4 ct za dokumentację fotograficzną, a Pani Renacie Kukiełko za wręczenie gościom podziękowań.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań.