Prezentacja koła naukowego IO przed SEP-em

RedaktorAktualności

W dniu 06.05.2019 r. Koło naukowe IO przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej wraz z opiekunem dr. Agnieszką Choroszuchą i mentorem mgr. inż. Piotrem Golonką miało przyjemność zaprezentować swój dorobek przed zarządem SEP i gośćmi specjalnymi. Prezentację zaczęła Pani doktor, opisując powstanie koła, problemy prawne, związane ze statutem, pozwalającym uczestniczyć w kole naukowym uczniom ZSE. Przy tej okazji poruszono problematykę stypendiów, które omijają absolwentów szkół technicznych ze względu na brak punktowania olimpiad technicznych. Następnie prezentowane były zespoły i studenci. Prezentację zespołów prowadził Piotr Golonko.

Zaprezentowały się 2 zespoły ze swoimi pracami:

 • Skaner USG kręgosłupa:
  • Jakub Semborski – uczeń klasy 4DT
  • Jakub Chmielewski – uczeń klasy 4DT
  • Krzysztof Pacek – uczeń klasy 3CZ
  • inż. Mateusz Sewioło – student II stopnia WE PB, mentor zespołu
 • dotMOUSE – czytnik dla niewidomych:
  • Michał Wądołowski – uczeń klasy 3CD
  • Arek Murawski – uczeń klasy 3CD
  • Mateusz Sumorek – student I stopnia WE PB, mentor zespołu

Dodatkowo swoje osiągniecia prezentowali:

 • Jakub Żukowski – absolwent Technikum Elektrycznego w Białymstoku
 • Mateusz Sumorek – absolwent Technikum Elektrycznego w Białymstoku
 • inż. Mateusz Sewioło

Prezentacje uczniów i studentów spotkały się z zainteresowaniem oraz wzbudziły ożywioną dyskusję. Warto nadmienić, iż planowana 30-minutowa prezentacja zmieniła się w ponad półtoragodzinną dyskusję zakończoną obietnicą wsparcia młodych naukowców przez SEP oraz przez firmy współpracujące z tym Stowarzyszeniem.

Końcową część dyskusji poświęcono organizacji pracy koła, idei budowy zespołów i krzewieniu wysokiej kultury technicznej w atmosferze wzajemnej pomocy i zrozumienia. Poruszono także istotne kwestie finansowania koła oraz opracowywania badań i rozwiązań technicznych dla firm współpracujących z kołem i SEP.

Kilka dni po prezentacji koła otrzymaliśmy szereg zaproszeń do firm celem zaprezentowania osiągnieć i możliwości nawiązania współpracy w kwestiach:

 • finansowania koła;
 • przyjmowania zleceń prac badawczych, naukowych i konstrukcyjnych;
 • stażów i szkoleń.

Spotkanie można uznać za wyjątkowo owocne i pozytywnie, rzutujące na rozwój koła.

Piotr Golonko

Wszystkie zdjęcia udostępnione za zgodą SEP-u.