Sprawozdanie ze spotkania w firmie Hager

AdministratorAktualności

W dniu 4 kwietnia 2019 roku siedzibie firmy Hager Polo w Tychach przy ulicy Fabryczna 10 odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę w ramach programu „Akademia Hager dla Szkół Technicznych”. Do Grupy Hager należą takie marki jak: Berker, Daitem, Diagral, Efen i Elcom, a od momentu połączenia się Bocchiotti Group także Iboco, Inset, czy Steel Line. Od stycznia 2012 roku Hager i Berker występują wspólnie jako jedna organizacja.
Jeden zespół, jeden kompleksowy pakiet produktów i usług. Połączenie sił firm Hager i Berker umożliwia oferowanie  nowych i kompleksowych rozwiązań w zakresie funkcjonalności standardowych i specjalistycznych automatyzacji domu i biura.

Pozycję lidera Hager Polo buduje w oparciu o przywiązanie do kreatywności i umiejętności zaskakiwania klientów unikalnymi i zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, a także w oparciu o łączenie nowoczesnych technologii z ciekawym designem. Zaopatruje tysiące odbiorców w ponad 95 krajach na całym świecie. Prosty montaż, łatwość użycia, intuicyjny interfejs, modułowa struktura i wytrzymałość – to wartości gwarantujące najwyższą jakość systemów marki Hager. Komponenty i rozwiązania produkowane są w 23 zakładach produkcyjnych na świecie, gdzie Hager Group zatrudnia 11400 pracowników, generując roczny obrót w wysokości 1,7 mld €.

Na spotkaniu nasza szkoła podpisała umowę na udział w  programie szkoleniowym „Akademia Hager dla Szkół Technicznych”, prowadzonym przez Hager w części związanej ze szkolnictwem zawodowym dla szkół średnich. Celem programu jest popularyzacja wiedzy technicznej oraz rozwiązań produktowych Hager. W ramach porozumienia Hager obejmie swoim patronatem klasy o specjalności technik elektryk w latach szkolnych 2019-2020. Wesprze szkoły w zakresie nieodpłatnych szkoleń technicznych, wyposażenia pracowni do nauki zawodu w produkty Hager, dostępu do materiałów szkoleniowych i informatycznych w zasobach elektronicznych Hager. Przeprowadzi szkolenia techniczne w siedzibie szkoły nieodpłatnie dla nauczycieli zawodowych i uczniów objętych patronatem. Doposaży ponadto nieodpłatnie szkołę w produkty Hager do celów dydaktycznych.

Akademia Hager edycja 2019 oferuje:

Podczas szkoleń przedstawimy Państwu wzajemne powiązania i oddziaływanie poszczególnych urządzeń w ramach nowoczesnej instalacji elektrycznej. Najbardziej popularna grupa wyrobów to urządzenia zabezpieczające. Każdy je zna, ale ich wzajemne oddziaływanie na siebie często umyka nam w zawiłościach tabel i charakterystyk.

Zaprezentujemy selektywność i koordynacje między poszczególnymi urządzeniami w ujęciu praktycznym. Prawidłowy dobór urządzeń ułatwi nam ich montaż w rozdzielnicy oraz zapewni wysoki stopień bezpieczeństwa, odczytywanie charakterystyk i umiejętne posługiwanie się nimi. Omówione zostaną również nowe urządzenia zabezpieczające, m.in. detektory iskrzeń. Urządzenia zabezpieczające będą zabudowane w rozdzielnicy. Jak dobrać odpowiednią rozdzielnicę pod względem zapewnienia wysokiego stopnia bezpieczeństwa? Czy wysoka szczelność IP nam pomaga czy nas ogranicza? – praktyczne wskazówki przy doborze. Odpowiemy na te i inne pytania.

Rozdział energii to również bloki i mosty szynowe rozdzielcze; optymalny ich dobór zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę montażu. Dobór rozdzielnicy w zależności od parametrów sieci zasilającej ze szczególnym uwzględnieniem zakłóceń zwarciowych, przepięciowych oraz zwarć łukowych i iskrzeń – to kolejne zagadnienia, które podejmiemy.

Praktycznie każdy jest zadowolony, gdy automatyka wyręcza nas w wykonywaniu codziennych czynności. Jak wprowadzić układy sterowania i automatyki budynkowej do naszej instalacji? – opowiemy na kolejnym szkoleniu. Przedstawimy układy sterowania, oparte na różnego rodzaju czujnikach, przekaźnikach bistabilnych i systemie KNX. Od prostych układów sterowania przejdziemy do sterowania całym budynkiem w systemie KNX. W zależności o rodzaju obiektu i zastosowanej instalacji elektrycznej pokażemy, jaki system KNX wybrać, jakie są zalety systemu radiowego quicklink KNX, easy KNX czy KNX system.

Podsumowaniem omawianych zagadnień będzie zaprojektowanie nowoczesnej rozdzielnicy w programie hagercad.one. Przedstawimy główne funkcje programu i wykonamy całościowy projekt instalacji elektrycznej dla nowoczesnego domu jednorodzinnego. Uczestnicy poznają zalety poprawnego opisu obwodów, doboru urządzeń zabezpieczających, określenie rzeczywistych prądów obwodach. Projekt będzie zawierał również schematy obwodów sterowania od prostych przekaźnikowych po zaawansowane w standardzie KNX.