Szturm na zamek w Tykocinie

RedaktorAktualności

Rekonstrukcja odbyła się na terenie zamku w Tykocinie 9 lutego 2019 r. Wzięło w niej udział ponad 150 rekonstruktorów, w tym  Chorągiew Husarska Koronna im. Stefana Branickiego i Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, do którego należy m.in. jeden z uczniów naszej szkoły – Jakub Kamiński z kl. II bT. Do Tykocina Chorągiew ruszyła rajdem konnym w piątek z Supraśla. Rajd trwał 3 dni, a jego uczestnicy przejechali ponad 140km konno.

Inscenizacja z 1657 r. przedstawia szturm na zamek w Tykocinie, zajęty przez Radziwiłłów – sojuszników naszych przeciwników z okresu potopu Szwedów. Zamek był oblegany, a następnie zdobyty przez wojska hetmana Sapiehy. Rekonstrukcja ta jest jedyną zimową potyczką w Polsce. Warto ją zobaczyć szczególnie dlatego, że odbywa się w okolicy Białegostoku.