Wycieczka do białostockiego seminarium duchownego

RedaktorAktualności

W miniony piątek 22 listopada 2019 roku maturzyści klasy 4 b mieli okazję odwiedzić Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku. Na furcie seminaryjnej przywitał nas alumn IV roku Karol Dzierżek. Zaproponował rozpoczęcie zwiedzania od sali wykładowej Pisma Świętego. Niewielka aula wypełniona była ciekawymi eksponatami z Ziemi Świętej.

Następnie, przechodząc obok biblioteczki ascetycznej, udaliśmy się do Sali Marmurowej, w której mogliśmy obejrzeć przedwojenne ornaty, sutannę biskupią, zabytkowe paramenty liturgiczne i sztandar seminarium. Sala ta pełni podczas większych świąt również funkcję zakrystii, skąd niedaleko do kaplicy. Przy wejściu podziwialiśmy ornat, w którym mszę odprawiał Św. Jan Paweł II a w środku przepiękne mozaiki: Matki Boskiej Ostrobramskiej, św. Jerzego, św. Jana Pawła II, bł. ks. Michała Sopoćki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Po pozdrowieniu Pana Jezusa, obecnego w tabernakulum, przeszliśmy do Sali Kazimierzowskiej. To sala, w której mają miejsce oficjalne uroczystości takie jak chociażby inauguracja roku akademickiego. Na ścianie rozpoznaliśmy panoramę Wilna z jego najważniejszymi kościołami. Historia tej uczelni sięga bowiem tradycji wileńskich. Galeria rektorów i pokój profesorów, gdzie zapadają najważniejsze decyzje co do przyszłości kleryków były ostatnimi punktami programu.

Wycieczka ta okazała się cenną lekcją dotyczącą permanentnej formacji, jaka powinna być udziałem każdego z nas.

Bogumił Dziedziul