DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA!

BOOKCROSSING (inaczej crossbooking, krążąca książka, książka w podróży, akcja „Uwolnij książkę”) to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, biblioteka bez własnej siedziby i kart bibliotecznych, adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek przez pozostawianie ich w specjalnych miejscach (w naszej szkole jest to regał bookcrossingowy, znajdujący się przy bibliotece szkolnej). Wystarczy przynieść ze swojej domowej biblioteczki przeczytane przez siebie książki i zamienić je na książki znajdujące się na regale bookcrossingowym. Zasada jest prosta: ile własnych książek przyniesiesz, tyle możesz wziąć z regału.

Cele akcji:

  • wyzwalanie dobrych emocji i postaw: bezinteresowności, potrzeby dzielenia się, szacunku do książki jako przedmiotu i do jej treści;
  • popularyzowanie czytania;
  • podniesienie poziomu czytelnictwa.

Ciekawostki:

  • bookcrossing powstał w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., a dziś jest obecny na całym świecie; w Polsce cieszy się popularnością od 2003 r.;
  • polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (sklep, park, teatr, kawiarnia, pub, galeria, kino, pociąg), jak i w miejscach specjalnie do tego przygotowanych (na regałach, półkach, stolikach) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Szczegółowe informacje o bookcrossingu można uzyskać w bibliotece szkolnej, czasopiśmie „Biblioteka w Szkole” (2014 nr 5 i 2009 nr 4) oraz na stronach internetowych: www.bookcrossing.plhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Bookcrossing.

Zachęcamy do włączenia się w akcję!