Debata pt. „Korzyści i zagrożenia płynące z zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+”

AdministratorAktualności

2 kwietnia 2019 roku w ZSE odbyła się debata pt. „Korzyści i zagrożenia płynące z zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+”, która informowała i upowszechniała rezultaty projektu pt. „Technicy i nauczyciele ZSE na arenie międzynarodowej”, realizowanego w naszej szkole w latach 2017–2019. Uczestnikami debaty byli uczniowie Elektryka i nauczyciele, biorący udział w mobilności. Gościliśmy  przedstawicieli organów nadzorujących pracę szkoły oraz uczniów klas I i II ZSE wraz z nauczycielami.

Z każdej grupy wyjazdowej przedstawiciele młodzieży opowiadali o swoich doświadczeniach i wrażeniach, które wynieśli z odbywanych praktyk zawodowych i pobytu w Portugalii i Hiszpanii. Ciekawie opowiadali o mocnych stronach wyjazdu, a także o różnicach w sposobie pracy w Polsce i za granicą, o odmienności kulturowej i mentalności Hiszpanów i Portugalczyków. Odpowiadali na pytania publiczności i zaproszonych gości.

Z wypowiedzi uczniów wynika, że warto brać udział w takich projektach. Młodzi ludzie wrócili zadowoleni i pewni swoich umiejętności. Mieli możliwość wykorzystania wiedzy szkolnej w rzeczywistych warunkach pracy. Zwiedzili wiele interesujących miejsc, nauczyli się radzić sobie w nowych sytuacjach. Wierzą, że dzięki wiedzy zdobytej w szkole i doświadczeniu nabytemu podczas praktyk w klasie III łatwiej będzie im znaleźć pracę lub rozpocząć naukę na wyższych uczelniach.

Mamy nadzieję, że udało się nam zachęcić młodsze pokolenia uczniów do udziału w projektach międzynarodowych.

Zainteresowane tym tematem osoby zapraszamy  do odwiedzenia strony projektu: erasmus.zse.bialystok.pl, na której znajdują się informacje o poszczególnych wyjazdach w ramach tego i poprzedniego projektu, a także obejrzeć zdjęcia.