Dni Astronomii w Elektryku 2020

AdministratorAktualności

Dni 10-11 lutego 2020 r. z inicjatywy nauczycieli fizyki były Dniami Astronomii w Elektryku. Z tej okazji gościł w naszej szkole Pan prof. dr hab. Marek Nikołajuk, pracownik naukowy z Pracowni Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami mieli okazję wysłuchać niezmiernie interesującego wykładu pt. „Pierwsze zdjęcie czarnej dziury”. Okazuje się, że czarne dziury fascynowały naukowców już od XVIII w., ale dopiero teraz udaje się odkryć ich tajemnice. Pan Profesor był również, obok nauczycieli fizyki, członkiem jury V edycji Konkursu Astronomicznego. Tegoroczne rozgrywki wzbudziły dużo emocji z uwagi na bardzo dobre przygotowanie merytoryczne uczniów. Pierwszy raz od pięciu lat odbyła się „dogrywka”, która zadecydowała o ostatecznych wynikach. Pan Marek zdradził nam, że był pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu.
Tegoroczni zwycięzcy Konkursu Astronomicznego to:
miejsce I – klasa 1 CT – zespół w składzie: Valadar Herelikau, Paweł Niewińki, Damian Siwicki
miejsce II – klasa 1 ABT – zespół w składzie: Mateusz Dołęgiewicz, Seweryn Glinko, Jakub Muśko
miejsce II ex aequo – klasa 1 JT – zespół w składzie: Adrian Ciołko, Jakub Denisiuk, Filip Kakareko

Gratulujemy!