Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

AdministratorAktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzić będziemy 7 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

ZSE już po raz ósmy będzie lokalnym organizatorem DBI. Poprzez różnego rodzaju działania będziemy chcieli zwrócić uwagę na niepokojące zjawiska towarzyszące byciu online. Cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia to tylko kilka zagrożeń czyhających na nas w sieci. Dlatego na każdym kroku powinniśmy pamiętać, że pojęcie takie jak 'szacunek’ powinno być obecne również w sieci.

Zapraszamy młodzież, nauczycieli i rodziców do udziału w akcji i zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html oraz http://akademia.nask.pl/. Można tam znaleźć kursy e-learningowe, porady, quizy oraz artykuły o bezpiecznym surfowaniu w sieci.

Obchody DBI w Polsce zainauguruje uroczysta gala z udziałem ekspertów i ciekawym programem artystycznym, która odbędzie się w warszawskim Teatrze Palladium 7 lutego w godzinach 11:00-15:00. Podczas wydarzenia nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy i inni specjaliści będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zagrożeń online i sposobów pozytywnego wykorzystywania internetu.

Prelegentami gali DBI 2023 będą m.in. Kira Suchobojczenko, prof. SWPS; dr hab. Tomasz Grzyb, prof. UAM; dr hab. Jacek Pyżalski; dr Ilona Kotlewska; Aldona Rumińska-Szalska oraz Petros Psyllos – absolwent naszej szkoły. Galę uświetni koncert Agi Zaryan.

Organizatorzy zapewniają transmisję wydarzenia online dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet (bez konieczności wcześniejszej rejestracji).

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 Polskie Centrum Programu „Safer Internet” proponuje szereg webinarów, spektakli oraz lekcji online. Więcej informacji na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

Dorota Niedźwiedź