Explory 2018

AdminAktualności

W piątek 13 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa, przedsięwzięcie Fundacji Zaawansowanych Technologii, wpierające utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promujące ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Do konkursu zakwalifikowano 30 zespołów z regionu północno-wschodniej Polski, w tym aż 16 z Białegostoku. Zespół Szkół Elektrycznych reprezentowało 6 drużyn pod opieką naukową p. Ireny Osiak w składzie: Szymon Zalewski, Andrzej Dańko, Jan Szymański, Bartosz Sacharewicz, Michał Dakowicz, Michał Budko i Krzysztof Piotrowski z kl. I dT oraz Kamil Budnik, Patryk Konopka, Jakub Malinowski i Jakub Kłoczko z kl. I cT, a także Jakub Żukowski z kl. IV cT wraz z opiekunem naukowym p. Piotrem Golonką.

Konkurencja była ogromna. Młodzi naukowcy przez cztery godziny prezentowali projekty z różnych dziedzin naukowych przed 10-osobowym jury, składającym się z przedstawicieli uczelni wyższych, dużych przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych. Mieli też okazję do wymiany doświadczeń i obserwacji projektów innych uczestników. A konkurencja była ogromna! Wśród ocenianych prac znalazły się m.in.: „Tryton – robot pobierający próbki wody”, „Fuzor – reaktor syntezy termojądrowej”, „Łazik marsjański”, „Współczynnik w zależności masa – jasność gwiazdy”, „Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów – rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego” czy „Projektowanie i badanie urządzeń: sumatorów i komparatorów realizowanych w oparciu o podstawowe funktory logiczne z wykorzystaniem symulacji w programie Electronics Workbench. Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń”. Szczegółowy opis konkursowych projektów znajduje się na stronie: http://www.explory.pl/wydarzenia/2018/regionalny-festiwal-naukowy-explory-w-bydgoszczy,64.

Spotkania z jury oraz innymi naukowcami, oprócz mobilizującego stresu związanego z wystąpieniem publicznym i oceną, przyniosły także cenne doświadczenia, dodały pewności siebie, a nawet stały się inspiracją i motywacją do dalszej pracy i rozwoju naukowego. E(x)plory 2018 r. zrodziły w głowie nowe pomysły i zapał do realizacji kolejnych projektów – już bardziej zaawansowanych i atrakcyjnych społecznie, biznesowo i medialnie.

Z dużym sukcesem Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy zakończył Jakub Żukowski z kl. IV cT. Otrzymał tytuł Finalisty Konkursu Naukowego E(x)plory 2018. Prezentując z dumą stworzoną przez siebie maszynę CNC, umożliwiającą wycinanie elementów w drewnie oraz metalu, a także druk 3D i grawerowanie, zapewnił sobie akredytację do centralnego etapu konkursu, którego stawką jest stypendium naukowe w wysokości 10000 zł oraz wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe, np. Intel ISEF w USA czy Expo Sciences International w Abu Dhabi. Ponadto w duecie z p. Piotrem Golonką otrzymał wyróżnienie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Jakubowi gratulujemy awansu i życzymy powodzenia w październikowym finale, a pozostałym uczniom, którzy uzyskali tytuł Młodego Naukowca E(x)plory 2018 życzymy zapału do dalszej pracy, cennych inspiracji, wysokiej motywacji, odważnych pomysłów oraz sprzyjających okoliczności do ich realizacji!