Historia Starosielc została odkryta

RedaktorAktualności

M. Roszczyc, E. Bezzubik, W. Wróbel i 3 uczniów ZSE

28 lutego przedstawiciele zespołu tworzącego blog czytelniczy „Addicted to Book by ZSE” uczestniczyli w wykładzie dr Edyty Bezzubik i mgr. Wiesława Wróbla „Starosielce. Metryka wsi i ludzi”. Spotkanie odbyło się w auli Biblioteki Uniwersytecki im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku w ramach 15-lecia cyklu „Podlasie w badaniach naukowych”.

Temat wystąpienia jest jednocześnie tytułem książki, która ukazała się pod koniec 2022 r. Starosielce, aktualna dzielnica Białegostoku, istnieją od XVI wieku. Wcześniej były wsią, która przekształciła się w osadę dzięki linii kolejowej. Wydana przez Fundację Ochrony Zabytków „Na Rubieży” publikacja powstała w ciągu 3 lat. Do podjęcia pracy nad nią przyczyniły się osobiste związki autorów z wsią oraz chęć przeprowadzenia badań historycznych nieopisanej do tej pory części Białegostoku.

Uczestnicy spotkania usłyszeli sporo ciekawostek związanych z dzisiejszym osiedlem Starosielce. Dopytywali prowadzących m.in. o dostępność książki w księgarniach oraz o kolejne publikacje związane z naszym miastem.

Przy okazji młodzież zwiedziła kampus, bibliotekę oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury.