II etap konkursu Matematyka Stosowana

RedaktorAktualności

W dniach 13 i 14 marca 2019 r. na terenie kampusu Politechniki Białostockiej odbył się II etap konkursu Matematyka Stosowana, którego organizatorem jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, działające przy Wydziale Informatyki. Naszą szkołę reprezentowały trzy dwuosobowe zespoły, które przeszły etap szkolny i zakwalifikowały się do etapu praktycznego (uczniowie klas IV E, IV H i IV F). Łącznie w II etapie konkursu wzięły udział 42 drużyny.

Rywalizacja polegała na zespołowym przeprowadzeniu doświadczeń bądź pomiarów (łącznie 7 zadań) i wykonaniu niezbędnych obliczeń matematycznych na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej. Uczestnicy mieli do dyspozycji rozbudowane kalkulatory techniczne CASIO, dzięki którym mogli sprawnie wykonywać działania na liczbach zespolonych i  macierzach, obliczać całki oraz rozwiązywać równania i nierówności.

26 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz lista laureatów, którzy uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw. Łącznie nagrodzono 7 drużyn, które uzyskały co najmniej 56,15 pkt.

Niestety, w bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie nie znaleźli się w gronie laureatów, ale dzięki wzięciu udziału w wykładach i zmaganiach konkursowych poszerzyli swoją wiedzę o treści wykraczające poza program nauczania, między innymi: rachunek błędów, liczby zespolone i działania na nich, odwrotność liczby zespolonej, sprzężenie oraz postać algebraiczna, trygonometryczna i wykładnicza, macierze i podstawowe działania na macierzach.