Integracja klasy 3g

RedaktorAktualności

3 uczniów grających w bilard

Wtorkowy dzień 21 listopada 2023 roku uczniowie klasy 3 g wraz z wychowawczynią, panią Joanną Pryzmont, spędzili na integracji klasowej.

Pierwszym punktem programu było wspólne oglądanie niezwykłej ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Chłopi” – uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla. Wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę-Welchman i Hugha Welchmana film został zrealizowany w technice animacji malarskiej. Powstał z 40 tysięcy klatek filmowych, którymi są obrazy olejne namalowane przez blisko 100 artystów z czterech krajów: Polski, Serbii, Litwy i Ukrainy. Główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski, m.in. „Bociany”, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego, „Ziemia” Ferdynanda Ruszczyca oraz „Kobiety zbierające kłosy” Jean-François Milleta. Zachwyciła nas ta imponująca produkcja. Naszym zdaniem jest to uczta nie tylko dla oczu, ale i uszu. Ścieżkę dźwiękową skomponował Łukasz L.U.C. Rostkowski.

Film „Chłopi” to polski kandydat do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W uzasadnieniu decyzji Komisji Oscarowej możemy przeczytać:

„Autorzy «Chłopów» zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf «Vincenta», ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresja kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.”

Kolejnym punktem wyjścia klasowego był wspólnie spędzony czas podczas gry w kręgle i bilard. Był to moment, gdy mogliśmy podzielić się wrażeniami z filmu, wymienić swoje poglądy na różne tematy. Dzięki temu poznaliśmy siebie jeszcze bardziej.

Dzień integracji to bardzo dobrze spędzony czas, który dał nam możliwość spojrzenia na siebie i kolegów klasy z innej perspektywy. Każdy z nas zapamięta z tego dnia zapewne coś innego, ale chyba wszyscy zapiszą go w pamięci, może nawet na zawsze. Byliśmy mistrzami na kręglach, damy też radę na klasówkach i egzaminach zawodowych :).