Mazurska lekcja historii

RedaktorAktualności

W piątek 11.06.2021 r. uczniowie i uczennice klas 2 fp, 2 ep oraz 1 i wyruszyli na mazurska lekcję historii do Twierdzy Boyen w Giżycku, Wilczego Szańca w Gierłoży i Zamku Biskupów Warmińskich w Reszlu. Tam poznali historie tych miejsc oraz mieli możliwość po długiej nauce stacjonarnej na nowo się zintegrować i poprzebywać ze sobą.

Najciekawszym punktem wycieczki okazał się Wilczy Szaniec, który za czasów II wojny światowej był główną kwaterą Adolfa Hitlera. Jest to kompleks bunkrów oraz budynków ceglanych, mieszczący się na terenie 250 ha na skraju lasu w Gierłoży.  W tym miejscu Adolf Hitler omawiał najważniejsze strategie związane z II wojną światową. Tutaj także jego zaufany człowiek, niemiecki oficer Claus von Stauffenberg 20 lipca 1944 r. dokonał nieudanego zamachu na wodza III Rzeszy. Pod opieką przewodnika, który notabene potrafił zainteresować naszą młodzież, uczniowie mogli zobaczyć te potężne budowle, wejść do bunkra oraz poznać tajniki tego miejsca.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała a dobry humor towarzyszył uczestnikom do końca wyprawy.