Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj

RedaktorAktualności

Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj

21 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły po raz trzeci wzięli udział w międzynarodowych zawodach „Náboj”, który odbywał się równocześnie w 12 krajach: Polsce, Estonii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii, a nawet w Etiopii i Iranie.

Zawody w Białymstoku zorganizowane zostały przez Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” oraz Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, a odbyły się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

„Náboj” to zawody, a nie konkurs. Szkoły reprezentują pięcioosobowe drużyny. Zawody są przeprowadzane w dwóch kategoriach: Juniorzy (1 i 2 klasa szkoły ponadpodstawowej) oraz Seniorzy. W kategorii Seniorzy mogą wystąpić uczniowie w dowolnym wieku. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa. Liczy się każde rozwiązanie (punkt), wyniki można śledzić na bieżąco na stronie internetowej oraz na ekranie widocznym dla wszystkich uczestników. Ważna jest praca zespołowa, wszechstronność zawodników i odporność psychiczna. Podczas zwodów nie można korzystać z żadnych pomocy naukowych, a wszelkie urządzenia elektroniczne muszą być wyłączone.

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego reprezentowały dwie drużyny – Juniorzy w składzie: Aliaksandr Dubovik (I H), Paweł Kajdewicz (I H), Kuba Todorczuk (I H), Jakub Lewkowicz (I K),  Szymon Litwinowicz (I K) oraz Seniorzy: Daniel Filipowicz (III  H), Łukasz Forenc (IV  CP),  Bartosz Krawiel (IV  CP), Jakub Odyniec (IV  GP), Arkadiusz Kalinowski (IV  JP), a takze Maciej Czeladko z klasy III H (uczestnik rezerwowy).

Nasi Juniorzy rozwiązali 18 zadań i uplasowali się na 296 miejscu na 479 drużyn, natomiast Seniorzy rozwiązali 20 zadań i zajęli 197 miejsce na 468 startujących drużyn.

W konkurencji Juniorów zarówno w rywalizacji krajowej, jak i międzynarodowej wygrała drużyna A  z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (49 pkt), wśród Seniorów najwięcej punktów zdobyła drużyna A Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu (49 pkt).

Gratulujemy obu naszym drużynom!

W imieniu Zespołu Matematyków M. Szlęzak-Hrymajłło