Nauczyciele ZSE na szkoleniu w Maladze w Hiszpanii

RedaktorAktualności

Zajęcia na plaży w Maladze

W dniach 15-19.07.2019 r. dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku uczestniczyło w mobilności zagranicznej programu Erasmus + w ramach projektu „Do Europy po nowe inspiracje”, POWERSE-2018-1-PL01-KA101-048451. Szkolenie pt. „4 Cs”: Communication, Collaboration, Creativity and Critical thinking (Komunikacja, współpraca, kreatywność i krytyczne myślenie) odbyło się w Maladze w Hiszpanii i obejmowało codzienny blok pięciogodzinnych zajęć w międzynarodowej grupie. Zajęcia prowadziła pani Ana Aurora Carrasco Garcia – Hiszpanka, psycholog, tutor. Grupa obejmowała siedmiu nauczycieli: trzech z Polski (dwóch z Białegostoku, jednego z Lublina), dwóch ze Słowenii oraz po jednym z Łotwy i Czech.

Mobilność była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń edukacyjnych, dzielenia się codziennymi problemami związanymi z pracą zawodową oraz wypracowywania najlepszych rozwiązań. Uczestnicy otrzymali sporą dawkę wiedzy, a także nabyli praktyczne umiejętności. Niekonwencjonalna praca w grupie oraz praca indywidualna aktywizowały nauczycieli, zachęcały do przełamywania siebie i odkrywania swoich talentów.

Ciekawe były techniki relaksacyjne, wykorzystywane przez prowadzącą, oraz sposób prowadzenia zajęć. Pani Ana wykorzystywała Internet, filmiki, prezentacje multimedialne, muzykę, różne materiały dydaktyczne. Każdy uczestnik zajęć otrzymał przygotowany przez nią skoroszyt z najważniejszymi informacjami dotyczącymi treści kursu, zestawem ćwiczeń i notesem.

Nauczyciele uczyli się nazywać problemy, z którymi borykają się w codziennej pracy oraz szukać sposobów ich rozwiązywania za pomocą kreatywnych technik. Spory nacisk położony był na emocje, komunikację bez przemocy oraz piękne uczucia.

Prowadząca inicjowała rozmowy na temat empatii, asertywności, barier pojawiających się w komunikacji, a także różnych odmian komunikacji: werbalnej, niewerbalnej, efektywnej i uczuciowej. Uczestnicy szkolenia uczyli się, w jaki sposób budować szacunek do siebie samego oraz właściwe relacje w grupie. Nabyli wiele umiejętności społecznych, przydatnych w codziennym życiu.

Niespodzianką okazały się zajęcia w ostatnim dniu, przeprowadzone nietypowo – nie w budynku, ale… na plaży. Podczas nich, oprócz solidnej dawki wiedzy i wspólnej pracy, nauczyciele mogli cieszyć się pięknem natury – widokiem morza, morską kąpielą i śpiewem ptaków.

Czas szkolenia był bardzo wartościowy pod każdym względem – nabytej wiedzy, umiejętności, współpracy. Pod koniec mobilności uczestnicy wymienili się danymi kontaktowymi, wyrażając nadzieję na kolejne spotkania w podobnym gronie, być może następnym razem w innym miejscu w Europie.

Nauczyciele z naszej szkoły mieszkali w miejscowości znajdującej się w pobliżu Malagi – w nadmorskiej Banalmádenie. W wolnym czasie zwiedzili centrum Malgi – uroczą gotycką katedrę, Zamek Alcazaba, spacerowali urokliwymi uliczkami starego miasta.

Odbyli też 15-minutową podróż kolejką linową (po hiszpańsku teleférico) na górę Calamorro (769 m npm), u podnóża której usytuowana jest Benalmádena. Jest to najlepszy punkt widokowy w okolicy. Stąd podziwiali panoramę jednego z najpopularniejszych miejsc w Hiszpanii – niesamowite widoki na Costa del Sol, miasteczko, masywy górskie, a także wybrzeże Afryki. Przemierzyli kilka miniszlaków na szczycie, podziwiając nietypową roślinność, a nawet kozicę w oddali. Uczestniczyli w niecodziennym pokazie ptaków drapieżnych: orłów, sokołów, puchaczy, sępów.

Wykupili też wycieczkę do dwóch miast Andaluzji w prowincji Malaga – Rondy i Setenil de las Bodegas. Ronda jest położona po dwóch stronach wąwozu rzeki Guadalevín. Jej główną atrakcją turystyczną jest monumentalny Nowy Most o wysokości 98 m i długości 66 m, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, rozdzielający dwie części starego miasta – chrześcijańską i mauretańską. Ronda słynie też z największej w Hiszpanii areny korridy, którą można zwiedzić wraz z muzeum. Nauczyciele spacerowali uliczkami Rondy, podziwiając jej bogate w liczne towary sklepiki, oryginalne kawiarnie, nietypową roślinność, by w końcu dojść do winiarni i skosztować wybornego hiszpańskiego wina różnej maści.

Setnil de las Bodegas natomiast zaliczane jest do tzw. białych wiosek. Jest to miasteczko usytuowane w skałach. Zachwycają w  nim urocze, wąskie uliczki z licznymi domami i barami wykutymi w skałach. Nad głowami turystów zamiast nieba rozciągają się skały.

I na koniec smaczki typowe dla Hiszpanii: piękna pogoda przez cały rok, korrida, flamenco, hiszpańska kuchnia (popularne dania, przygotowane m.in. z owoców morza i rybi, oraz wina spożywane do obiadu, kolacji i popularnych przekąsek, czyli tapas). To wszystko przyciąga tłumy turystów z całego świata, także z Polski. Do Hiszpanii przybyć czas…