Wycieczka do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

AdminAktualności

Zdjęcie grupowe przed chatą

W piątek 21 września klasa II F wybrała się na wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Młodzież zobaczyła tam zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej, którą współcześnie można podziwiać już tylko w muzeach na wolnym powietrzu. Obejrzała też wystawę ukazującą środki transportu wiejskiego. Prezentuje ona wozy, sanie oraz bryczki, jakie były używane na Białostocczyźnie od końca XIX do połowy XX wieku.

Kolejna wystawa prezentowała narzędzia i sprzęty związane z uprawą, przechowywaniem i obróbką zbóż w dawnym wiejskim gospodarstwie na Białostocczyźnie. Ekspozycja ukazywała zabytki związane z różnymi aspektami życia nadrzecznych wsi i miasteczek w regionie białostockim. Na kolejnej ekspozycji przedstawiono niezwykle charakterystyczne dla wiejskiego budownictwa drewnianego w północno-wschodniej Polsce zjawisko dekoracji budynków mieszkalnych wycinanymi w drewnie detalami zdobniczymi.

Wrażeniami ze zwiedzania uczniowie mogli podzielić się w czasie ogniska integracyjnego, które odbyło się na koniec wycieczki. Piękna pogoda i wspaniała atmosfera sprawiły, że młodzież była bardzo zadowolona ze spotkania z przeszłością i z takiej formy lekcji języka polskiego. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają podczas omawiania literatury romantycznej inspirowanej pięknem kultury ludowej.