Co zrobić, by uczyć się lepiej?

RedaktorAktualności

Odpowiedź na to pytanie uzyskali członkowie i sympatycy Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Podczas spotkania na platformie Microsoft Teams w dniu 9 marca 2021 roku w godzinach wieczornych wysłuchali inspirującego wykładu przygotowanego przez absolwenta Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, dziennikarza i publicystę, pana Dominika Sołowieja.

Nasz Gość przygotował prelekcję pt. „Co zrobić, by uczyć się lepiej, czyli jak internet i literatura wpływają na mózg człowieka?”. Uczniowie mogli jej wysłuchać dzięki Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Bibliotece Publicznej Powiatu Białostockiego i Starostwu Powiatowemu w Białymstoku w ramach VII spotkania Rady Młodzieżowej.

Pan Dominik podjął próbę odpowiedzi m.in. na następujące pytania: co zrobić, by uczyć sie lepiej? Jak internet i literatura wpływają na mózg człowieka? Czy korzystając z internetu uczymy się? Czy nadmierne korzystanie z sieci może obnizyć nasze samopoczucie? Powoływał się na książkę „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg” amerykańskiego dziennikarza Nicholasa Carra. Wskazywał na cyfrową rewolucję, której jesteśmy świadkami, wpływającą na wiele sfer naszej egzystancji. Podkreślał, w jaki sposób internet zmienia nas i otaczający nas świat, dlaczego warto sięgać po słowo drukowane i oddawać się jego lekturze wyłącznie, bez korzystania z internetowych rozpraszaczy typu social media. Podawał przy tym wiele przykładów, ilustrujących podejmowane problemy. Wykład zwieńczył zaletami czytania książek, zaprezentowanymi w przygotowanej ikonografice.

Sięgajmy więc po słowo pisane, ponieważ ludzie czytający są zdrowsi, mądrzejsi, bardziej empatyczni, mają lepszą samoocenę i łatwiej budują relacje.