Kolejni uczniowie ZSE z „diamentowym” wsparciem

RKAktualności

4 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne posiedzenie członków Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów. Kapitułę Programu Odkrywcy Diamentów tworzy Rektor Politechniki Białostockiej i 13 przedsiębiorców.

Urządzenie ułatwiające osobom niewidomym dostęp do tekstów, wykonanie separatora amplitudy oraz zrealizowanie zestawu klocków cyfrowych –  to pomysły uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, które uzyskały w czwartek (4.04) dofinansowanie w Programie Odkrywcy Diamentów.

Zespól DOTmouse to Arkadiusz Murawski i Michał Wądołowski z kl. III CDT oraz Mateusz Sumorek – student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. DOTmouse otrzymał 3 000 zł na budowę urządzenia ułatwiającego osobom niewidomym dostęp do słowa pisanego. Urządzenie będzie miało wygodny kształt myszki komputerowej. Mentorem zespołu jest p. Piotr Golonko.

Dwa kolejne zespoły tworzą uczniowie klas I TE. Innowatorzy 1 to Michał Klepacki, Dawid Kużbiel i Adam Michalik z kl. I CT. Innowatorzy 2 to Mateusz Brzeziński i Dawid Trofimiuk z kl. I DT. Innowatorzy 1 i Innowatorzy 2 to zespoły, które będą pracować pod okiem tego samego mentora, p. Ireny Osiak. Za otrzymane pieniądze (odpowiednio 2 000 zł i 1 500 zł) wykonają separator amplitudy, który docelowo ma ułatwić życie osobom niepełnosprawnym oraz zestaw klocków cyfrowych umożliwiający realizowanie zadań techniki cyfrowej w zakresie badania koderów, dekoderów, transkoderów, multiplekserów  i demultiplekserów.

Gratulujemy sukcesów.

Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na wrzesień 2019 roku. Wszystkich, którzy mają ciekawe innowacyjne pomysły zachęcamy do wysyłania wniosków o dofinansowanie projektów.

Na zdjęciach są uczniowie, którzy otrzymali dofinansowanie (4.04) w Programie Odkrywcy Diamentów oraz zostali nagrodzeni w konkursie EL-ROBO-MECH wraz z opiekunami – p. Piotrem Golonką, p. Andrzejem Szulcem, p. Grzegorzem Wróblewskim.