Wycieczka do Warszawy

RedaktorAktualności

We czwartek 4 kwietnia 2019 roku młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Hasłem przewodnim były losy  i poglądy życiowe głównego bohatera ,,Lalki” Bolesława Prusa. Po dwugodzinnej podróży i podziwianiu piękna wiosennej przyrody dotarliśmy do stolicy. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Politechniki Warszawskiej. Tam wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Jak dostać się na studia w najlepszej polskiej uczelni technicznej?”. Była to prezentacja przygotowana przez Biuro ds. Promocji i Informacji. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji na następujący temat: „Czy masz smykałkę inżynierską?”. Zwiedziliśmy Bibliotekę Główną Politechniki Warszawskiej, dowiedzieliśmy się, jak korzystać z katalogu, w jakie zbiory wyposażona jest biblioteka i jak wygląda życie studenckie. Ogromnie wrażenie zrobiła na nas architektura budynku, czyli duża aula w gmachu głównym.

Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Kopernik – jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Miejsce to jest rajem dla uczniów i wszystkich ciekawych świata. Przy każdym stanowisku znajduje się krótkie wyjaśnienie obserwowanych procesów, dodatkowymi informacjami służą też obecni na wystawie animatorzy.

Po wolnym czasie spędzonym w Galerii Złote Trasy udaliśmy się na spacer śladami Bolesława Prusa i najbardziej warszawskiej powieści – „Lalki”. Rozpoczęliśmy go przy pomniku Kopernika, gdzie stała kamienica, w której na 2. piętrze zamieszkał Stanisław Wokulski. Idąc Krakowskim Przedmieściem – nieustannie pojawiającym się na stronach książki – w kierunku Placu Zamkowego zobaczyliśmy  miejsca, w których autor ulokował sklep pod nazwą J. Mincel & S. Wokulski oraz mieszkanie Ignacego Rzeckiego.             W trakcie naszego spaceru odkryliśmy również Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, pomnik Bolesława Prusa na niskim cokole i Hotel Europejski, w którym odbył się bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu. Spacer zakończyliśmy przy Kolumnie Zygmunta, gdzie przewodnik opowiedział nam o tym, dlaczego nie ma Zamku Królewskiego w ,,Lalce”. Dzięki tej przechadzce wzbogaciliśmy swoją wiedzę literacką i historyczną oraz poczuliśmy atmosferę i klimat Warszawy. Końcową atrakcją wycieczki był zjazd najstarszymi schodami ruchomymi w mieście.

Po tylu wrażeniach i nowych doświadczeniach wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do Białegostoku. Dziękujemy organizatorom i opiekunom naszego wyjazdu, czyli paniom Dorocie Gierałtowskiej, Annie Rutkowskiej i panu Bogumiłowi Dziedziulowi, którzy towarzyszyli nam, dbali o prawidłowy przebieg wyjazdu oraz troszczyli się o nasze bezpieczeństwo.