Bilbao a Podlasie

RedaktorAktualności

Czym jest efekt Bilbao? Bilbao w latach 80. było upadającym miastem portowym o wysokiej skali bezrobocia. Włodarze miasta postawili na rozwój kultury i…. to tej nowoczesnej. Otwarto Muzeum Guggenheima, które szybko stało się atrakcją turystyczną, a w konsekwencji przyczyniło się do szeregu innych inwestycji. Kultura pozwoliła miastu podźwignąć się z kryzysu.

Czy Podlasie ma szansę powtórzyć ten fenomen? Na to pytanie starała się odpowiedzieć dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, pracownik UwB. Podczas spotkania on-line na platformie Microsoft Teams 26 XI 2020 r. z klasami III e i IV g przybliżyła postacie podlaskich twórców.

Miło słuchało się o powieściach Ignacego Karpowicza, w których bohaterowie chodzą po zakupy do PSS-u na Suraską, uczą się w białostockich szkołach czy piją piwo na Plantach. Oswojona przestrzeń bardziej przemawia, a postać literacka staje się bliższą.

Przyjemnie słuchało się o Karolinie Cichej, która z szacunkiem traktuje podlaskie formy muzyczne, wzbogacając je o współczesne efekty dźwiękowe. Pieśni z Podlasia to dla niej niesamowite źródło inspiracji. Penetruje ona sakralne dziedzictwo, dodając mu nowej energii.

Pani Katarzyna Sawicka-Mierzyńska zachęciła, by udać się pod adres: Solniki 44, gdzie stare siedlisko, las, łąka stają się miejscem spektaklu. Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, wykorzystując potencjał miejsca, stworzyli niesamowity teatr.

Może tak szybko nie powtórzymy fenomenu hiszpańskiego miasteczka, ale na pewno bardziej docenimy potencjał kultury Podlasia.

Spotkanie zorganizowała p. Helena Elżbieta Wawrzeniuk w ramach zadania publicznego „Kulturalni Podlasianie”, dofinansowanego z dotacji Województwa Podlaskiego.

Tytułowe zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/mojemiasto/1761468,1,efekt-bilbao-czy-kult-cargo.read.