Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

AdministratorAktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przypada 6 lutego, ale jego obchody w Polsce zaplanowane są do końca marca 2024 roku.

Serdecznie zapraszamy młodzież, nauczycieli i rodziców do udziału w akcji i zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych:  https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html oraz https://cyberprofilaktyka.pl/. Można tam znaleźć kursy, poradniki, webinaria oraz publikacje o bezpiecznym surfowaniu w sieci.

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i świętowany jest już prawie na całym świecie.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

ZSE już po raz dziewiąty będzie lokalnym organizatorem DBI. Poprzez różnego rodzaju działania będziemy chcieli zwrócić uwagę na niepokojące zjawiska towarzyszące byciu online. Cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia to tylko kilka zagrożeń czyhających na nas w sieci. Dlatego na każdym kroku powinniśmy pamiętać, że pojęcie takie jak szacunek powinno być obecne również w sieci.

Obchody DBI w Polsce zainauguruje uroczysta gala z udziałem ekspertów i ciekawym programem artystycznym, która odbędzie się w Teatrze Palladium w Warszawie 6 lutego w godzinach 11:00-15:00. Podczas wydarzenia nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy i inni specjaliści będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zagrożeń online i sposobów pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Prelegentami gali DBI 2024 będą m.in.:

– dr Jędrzej Witkowski;

– Anna Rywczyńska oraz Maja Olszewska;

– Łukasz Wojtasik;

– Radosław Potrac;

– Katarzyna Talacha;

– prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski oraz Julia Piechna.

Organizatorzy zapewniają transmisję wydarzenia online dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet (bez konieczności wcześniejszej rejestracji).

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 Polskie Centrum Programu „Safer Internet” proponuje szereg webinarów oraz lekcji online.