Ogólnopolski Konkurs Fizyczny Lwiątko

RedaktorAktualności

W dniu 28 września 2020 r. odbył się (przekładany 3-krotnie z powodu pandemii) Ogólnopolski Konkurs Fizyczny Lwiątko. Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów z klas 1 – 4 technikum. Uczniowie przystępujący do Konkursu rozwiązywali test na tym poziomie, na którym zostali zgłoszeni w roku szkolnym 2019/2020.

Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. W każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora.

Zadania, jak co roku, były niestandardowe. Pojawiło się nawet zadanie „z wirusem”:

W czasie 1 ps światło przebędzie w próżni odległość porównywalną z

  1. odległością pomiędzy Krakowem a Warszawą,
  2. przekątną krakowskiego Rynku Głównego,
  3. długością dłuższego boku kartki formatu A4,
  4. średnicą kropki w literze „i”,
  5. wielkością wirusa.

Wyniki zostaną ogłoszone za kilka miesięcy. Pozdrawiamy wszystkich uczestników.

Małgorzata Olędzka