Wycieczka „Śladem mniejszości żydowskiej po Białymstoku”

RedaktorAktualności

Zdjęcie grupowe

We wtorek 8 października 2019 r. młodzi białostoczanie uczestniczyli w wycieczce pieszo-autokarowej „Śladem mniejszości żydowskiej po Białymstoku”. Zwiedzili Cmentarz Żydowski przy ul. Wschodniej z jego najciekawszymi zabytkami i pomnik Bohaterów Powstania w Getcie. Mieli okazję przypomnieć sobie historię powstania w białostockim getcie oraz zobaczyć pozostałości budynków ważnych dla społeczności żydowskiej w rejonie getta. Wycieczkę zakończył spacer w rejonie ulic Zamenhofa i Malmeda, podczas którego młodzież poznała życiorysy słynnych białostoczan.

Wycieczka odbyła się w ramach zadania publicznego „Kulturalni białostoczanie”, dofinansowanego ze środków z budżetu miasta Białegostoku, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Elektryka”. Skorzystało z niej 43 młodych ludzi.

Dziękujemy Paniom Lucy Lisowskiej – prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael – za udostępnienie cmentarza żydowskiego i wszystkie informacje przekazane na jego temat, a także Pani Marlenie Maciejewskiej za oprowadzenie młodzieży po mieście i przekazanie ciekawostek dotyczących śladów żydowskich w Białymstoku.

Poniżej znajduje się fotorelacja Marka Grzędy z kl. II. Zachęcamy do zapoznania się z nią.